!!! Od 1.6.2022 jsem zaměstnán na HPP. Kde? To tady nemůžu napsat (kvůli Compliance). Ale na mém Linkedin účtu (nick: Jirka Pinkas) to určitě najdete. 😁 V současnosti mám volných 10 dní, které mohu alokovat na školení 😊

Bilance Java školení 2019

publikováno: 19.2.2020

Tradiční bilancování jsem si nechal až na teď, kdy mám víc věcí co sem můžu napsat. Btw. předchozí rok je zde.

Co se mi povedlo:

  • Temný vzhled javalibs, hromada optimalizací tak, aby byl web ještě rychlejší.
  • Vylepšený jsitemapgenerator (a už mám několik dalších nápadů co bych chtěl implementovat / vylepšit). Kdo by to byl řekl, že práce se sitemapou může být tak zajímavá? :-)))
  • Podařilo se mi vychytat chov rybiček a právě zakládám čtvrté akvárko a inspiroval jsem bráchu a bratránka k tomu samému :-))) Samozřejmě ale, že jsem stále IŤák, takže jsem naprogramoval kompletní řízení akvária (teplo, světlo), hlídání teploty vody a generování grafů / alertů když se něco chová jinak než by mělo. A vše směřuje k využití Machine Learning pro dokonalé řízení akvárka :-))) (a v létě chlazení a ještě kamera + live feed tak, abych se mohl na školení podívat, jak se doma daří rybičkám). Dost jsem si při tom pohrál s Arduinem / ESP32 a teď rozšiřuji webovou aplikaci co to všechno řídí.
  • Kompletně jsem se všemi projekty přešel na Gitlab (a extenzivně používám Gitlab CI + Docker). Jestli ho časem zpoplatní, tak budu hodně smutný, protože jsem na něm teď hodně závislý (a je to super) :-)
  • Vypsal jsem hromadu nových školení a ještě pár jich vypíšu, na druhou stranu hromadu starých školení jsem přestal nabízet. Můj technologický stack sice má v základu Spring Boot stejně jako X let nazpátek, ale výrazně se posunuly způsoby programování a různé nadstavby. Poslední rok jsem hodně času věnoval perf. tuningu práce s databází, monitoringu microservices pomocí Micrometer, Prometheus, analýzou logů pomocí ELK stacku a začal jsem si víc hrát s GraalVM, AWS Lambda & Spring Function a GraphQL a je na čase tyto zkušenosti předat dál na školení.
  • Koupil jsem starý dům v Hradci Králové a půl roku jsem každý víkend trávil jeho vyklízením a likvidováním přerostlé vegetace a starých a nemocných stromů. Vypadá to, že to bude vděčné téma na několik ročních bilancí.

Co se mi nepovedlo:

  • Celý minulý rok jsem se věnoval z 50% školení a z 50% jsem makal na zajímavém projektu, jehož konec je ale v současnosti v nedohlednu a stále mi dělá problémy při plánování školení :-(
  • Na JavaDays jsem měl přednášku na téma "Java Performance Tuning", bohužel nebyla přijata tak pozitivně jak jsem doufal (bylo v ní do devadesáti minut zkomprimované to, čím obyčejně na školení Perf. Tuning trávíme dva dny a v retrospektivě si myslím, že jsem to měl pojmout jinak a výrazně zkrátit). :-(
  • Moje práce s AWS by se dala charakterizovat podtitulem Hobita: "Cesta tam a zase zpátky". Ale na druhou stranu jsem se na tom naučil hromadu věcí (ale kreditka utrpěla).
  • Sen o finanční nezávislosti díky Bitcoinu se rozplynul, ale od začátku jsem do toho nevkládal moc nadějí, tak mě to tolik nebolí.
  • Na javalibs jsem musel odstranit javadocy, protože to žralo moc místa v databázi a musel bych přikupovat RAMku na Wedosu a vzhledem k tomu, že to je non-profit projekt, tak by mě asi manželka nepochválila (ale i tak jsem k tomu musel přikoupit pár nových disků aby se tam všechno vešlo).
  • Zase jsem přibral :-( Už mám přibírání plné zuby, tak to musí jít dolů. Tak jsem zvědavý jak na tom budu za rok až si tuhle větu přečtu. :-)))

Reference

Školení mi pomohlo ujasnit si jak má správně probíhat testování kódu, představilo užitečné knihovny a nástroje. Vše bylo podáno zábavnou formou, takže nebyl problém udržet pozornost. Navíc byl výhodou dostatek

Certicon
David

Jedno z nejlepších školení za poslední roky. Kromě seznámení se Springem apod. mě velmi příjemně překvapila hluboká znalost probírané látky a schopnost ji srozumitelně vysvětlit v případě ad hoc dotazů.

Jaroslav

Přestože jsem Cčkař, tak jsem se na školení JUnit dozvěděl nové věci. Zejména co se týče metodiky jednotkového testování a některých odborných termínů.

Retia
Jaromír


Novinky

14.9.2024: Github Copilot & IntelliJ Idea
Novinky v Github Copilot + IntelliJ Idea

31.8.2024: AI & Copilot

25.12.2023: testcontainers pro lokální vývoj