!!! Od 1.6.2022 jsem zaměstnán na HPP. Kde? To tady nemůžu napsat (kvůli Compliance). Ale na mém Linkedin účtu (nick: Jirka Pinkas) to určitě najdete. 😁 V současnosti mám volných 10 dní, které mohu alokovat na školení 😊

Jak na pokročilejší SELECTy v JPA / Hibernate

publikováno: 18.1.2016

Dostal jsem tento dotaz (který také často řeším na školeních): Jak na pokročilejší SELECTy ve Spring Data JPA / Hibernate? Moje odpověď:

Ohledně pokročilejších SELECTů je několik možností v závislosti na tom, co si představujete pod pojmem "pokročilejší":
 
POZNÁMKA: Samozřejmě pokud potřebujete pokročilé SELECTy neustále, tak může být lepší použít místo JPA myBatis nebo JOOQ.
 
  • Klasické spojování tabulek, základní skalární funkce, základní agregační funkce, group by, having i vnořené dotazy (bez klíčového slova "with"): Pomocí anotace @Query, do které se dává HQL (také známé pod zkratkou JPQL): http://docs.jboss.org/hibernate/orm/5.0/userGuide/en-US/html_single/#hql ... mimochodem jde tam taky dát SQL, kritéria (o tom dále) a nejenom SELECT, ale i UPDATE a DELETE (ve spojení s anotací @Modifying) 
  • Dynamicky tvořené SELECTy (například když potřebujeme sestavit SELECT podle toho, co uživatel naklikal ve formuláři): Do třídy s anotací @Service je možné přidat: @PersistenceContext private EntityManager entityManager a Spring dovnitř vloží instanci EntityManagera, který má metodu createQuery, do které se dává HQL / JPQL (a taky má metodu createNativeQuery, do které se dává klasické SQL): https://docs.oracle.com/javaee/6/tutorial/doc/bnbrg.html Tenhle přístup má ale tu nevýhodu, že je náchylný k chybám (protože se spojují Stringy). Proto je lepší použít Criteria nejlépe pomocí této knihovny: http://www.querydsl.com/ (což sice vyžaduje trochu víc znalostí, ale postupem času se tato časová investice vrátí).
  • Pokročilé vlastnosti SQL jako vnořené SELECTy pomocí klíčového slova WITH, analytické funkce apod. Tohle HQL / JPQL neumí a bude nutné to napsat v SQL (nejlepší to je vložit do souboru META-INF/orm.xml aby to nebylo v kódu repozitáře (SQLko má tendenci bobtnat): http://www.petrikainulainen.net/programming/spring-framework/spring-data-jpa-tutorial-creating-database-queries-with-named-queries/ (asi v polovině stránky).
  • Udělat view a namapovat ho jako entitu.

Reference

Školení mi pomohlo ujasnit si jak má správně probíhat testování kódu, představilo užitečné knihovny a nástroje. Vše bylo podáno zábavnou formou, takže nebyl problém udržet pozornost. Navíc byl výhodou dostatek

Certicon
David

Jedno z nejlepších školení za poslední roky. Kromě seznámení se Springem apod. mě velmi příjemně překvapila hluboká znalost probírané látky a schopnost ji srozumitelně vysvětlit v případě ad hoc dotazů.

Jaroslav

Přestože jsem Cčkař, tak jsem se na školení JUnit dozvěděl nové věci. Zejména co se týče metodiky jednotkového testování a některých odborných termínů.

Retia
Jaromír


Novinky

14.9.2024: Github Copilot & IntelliJ Idea
Novinky v Github Copilot + IntelliJ Idea

31.8.2024: AI & Copilot

25.12.2023: testcontainers pro lokální vývoj