!!! Od 1.6.2022 jsem zaměstnán na HPP. Kde? To tady nemůžu napsat (kvůli Compliance). Ale na mém Linkedin účtu (nick: Jirka Pinkas) to určitě najdete. 😁 V současnosti mám volných 10 dní, které mohu alokovat na školení 😊

Nový server na Wedosu

publikováno: 3.4.2015

Dnes jsem provedl něco, co jsem plánoval několik let (a nikdy na to nebyl čas) a teď mi to zabralo cca. 3 týdny života ... předělal jsem své weby ze svého železa (1U uvnitř racku v Superhosting serverovně) na virtuální server na Wedosu. 

Nejprve to naprd:

  • Pořídil jsem virtuální server s SSD za 110,- Kč + IPv4 50,- Kč za měsíc (při platbě na rok) ... takže za měsíc to dělá 160,- Kč bez DPH ... což je skoro o polovinu víc než je na první pohled inzerováno. 
  • Server se nezálohuje automaticky (to bude umět až VPS Profi ... ale za dvojnásobnou cenu).
  • Za tuto cenu má virtuální server pouze jedno vlákno procesoru a 2 GB RAM ... můj server z roku 2007 měl 8 jader a 6GB RAM ... a rozdíl ve výkonu je neuvěřitelný (ve výrazný neprospěch virtuálního serveru).
  • VPS není pro začátečníky, zájemce musí být s příkazovou řádkou sžitý (pokud se rozhodne pro Linux) a pokud to nemá v hlavě, pak musí umět Googlit ... například v Ubuntu jsou v iptables out-of-the-box zablokované všechny porty a odblokování portů a připojení přes SSH nebo odblokování portů 80 a 443 není pro klikače.

A teď to skvělé:

  • 160,- Kč za měsíc bez DPH je super cena. Existují i levnější virtuální servery jako nabízí například OVH: https://www.ovh.co.uk, ale Wedos je v ČR a radši dám přednost lokální firmě než firmě v zahraničí (už kvůli tomu, že s podporou můžu mluvit česky).
  • Support opravdu funguje ... šašil jsem s IPv4 adresou a vyřešili to bravurně.
  • Wedos disk zdarma (10 GB a max. 10 tisíc souborů) ... naprosto super pro zálohování přes rsync.
  • Pro Tomcat a PostgreSQL databázi (plus tam ještě mám Apache HTTPD, PHP a GIT) naprosto plně vyhovující server.
  • Ubuntu je out-of-the-box dobře nakonfigurované, žádné porty nejsou povolené a tak bych řekl, že bude hůř hacknutelné než kdyby tomu bylo naopak.

A teď to důležité pro návštěvníky mých webů:

  • Vzhledem k tomu, že Wedos server je výrazně pomalejší než můj předcházející server, tak jsem byl nucen malinko optimalizovat a díky tomu se mi podařilo zmenšit response z průměrné jedné sekundy na průměrně méně jak 200ms. Předcházející server mě k tomu nenutil ... a neustále byly jiné, důležitější věci na práci :-) ... a jak narůstal obsah mých webů, tak se response prodlužoval.
  • Když už jsem všechno překopával, tak jsem mimo jiné zjednodušil objednávkový formulář
  • A v neposlední řadě jsem udělal web responzivní.

Reference

Školení mi pomohlo ujasnit si jak má správně probíhat testování kódu, představilo užitečné knihovny a nástroje. Vše bylo podáno zábavnou formou, takže nebyl problém udržet pozornost. Navíc byl výhodou dostatek

Certicon
David

Jedno z nejlepších školení za poslední roky. Kromě seznámení se Springem apod. mě velmi příjemně překvapila hluboká znalost probírané látky a schopnost ji srozumitelně vysvětlit v případě ad hoc dotazů.

Jaroslav

Přestože jsem Cčkař, tak jsem se na školení JUnit dozvěděl nové věci. Zejména co se týče metodiky jednotkového testování a některých odborných termínů.

Retia
Jaromír


Novinky

14.9.2024: Github Copilot & IntelliJ Idea
Novinky v Github Copilot + IntelliJ Idea

31.8.2024: AI & Copilot

25.12.2023: testcontainers pro lokální vývoj