Od Spring Native 0.11.0 je výchozí distribucí Liberica Native Image Kit (NIK) namísto GraalVM Community. Pokud byste chtěli použít GraalVM Community, pak použijete následující konfiguraci Spring Boot Maven Pluginu:
<plugin>
<groupId>org.springframework.boot</groupId>
<artifactId>spring-boot-maven-plugin</artifactId>
<configuration>
<classifier>${repackage.classifier}</classifier>
<image>
<builder>paketobuildpacks/builder:full</builder>
<buildpacks>
<buildpack>paketo-buildpacks/ca-certificates</buildpack>
<buildpack>gcr.io/paketo-buildpacks/graalvm:7.1.0</buildpack>
<buildpack>paketo-buildpacks/syft</buildpack>
<buildpack>paketo-buildpacks/executable-jar</buildpack>
<buildpack>paketo-buildpacks/spring-boot</buildpack>
<buildpack>paketo-buildpacks/native-image</buildpack>
</buildpacks>
<env>
<BP_NATIVE_IMAGE>true</BP_NATIVE_IMAGE>
</env>
</image>
</configuration>
</plugin>
Poznámka: Build s NIK je rychlejší, ale ještě jsem úplně nevyzjistil proč (možná velikost, nebo spíš stránky ze kterých se stahuje buildpack a JDK). Každopádně NIK je v současnosti lepší než GraalVM Community.
Jak jsem k tomuto seznamu dospěl? Když jsem spustil mvn spring-boot:build-image bez buildpacků, tak to zobrazí používané buildpacky a je možné změnit bellsoft-liberica za graalvm. Jenom jsem musel specifikovat konkrétní verzi graalvm a navíc z gcr.io, jinak mi to nefungovalo:
[INFO] > Running creator [INFO] [creator] ===> DETECTING [INFO] [creator] 6 of 14 buildpacks participating [INFO] [creator] paketo-buildpacks/ca-certificates 3.0.1 [INFO] [creator] paketo-buildpacks/bellsoft-liberica 9.0.1 [INFO] [creator] paketo-buildpacks/syft 1.3.0 [INFO] [creator] paketo-buildpacks/executable-jar 6.0.1 [INFO] [creator] paketo-buildpacks/spring-boot 5.2.0 [INFO] [creator] paketo-buildpacks/native-image 5.0.1
Každopádně tyhle informace jsou zajímavé do budoucna, kdy očekávám, že bude větší množství implementací jako je NIK.
Školení mi pomohlo ujasnit si jak má správně probíhat testování kódu, představilo užitečné knihovny a nástroje. Vše bylo podáno zábavnou formou, takže nebyl problém udržet pozornost. Navíc byl výhodou dostatek
Jedno z nejlepších školení za poslední roky. Kromě seznámení se Springem apod. mě velmi příjemně překvapila hluboká znalost probírané látky a schopnost ji srozumitelně vysvětlit v případě ad hoc dotazů.
Přestože jsem Cčkař, tak jsem se na školení JUnit dozvěděl nové věci. Zejména co se týče metodiky jednotkového testování a některých odborných termínů.