Před necelým měsícem vyšel provokativní článek, který napsal David Heinemeier Hansson (dále DHH, autor Ruby on Rails) o tom, že Test Driven Development (dále TDD) je mrtvé:
Prakticky se zamýšlí nad tím, že podle jeho názoru se TDD nehodí pro tvorbu Rails aplikací (web. aplikace). TDD se standardně skládá z posloupnosti: test, implementace, refactoring a mantrou je psát unit testy, které nijak nejsou závislé na okolí (databáze, file systém apod.). Aby se toho docílilo, pak se závislosti nahradí mocky. V žádném případě DHH nerozporuje přínosy testování, pouze rozporuje tyto TDD dogmata.
Protože je DHH vlivný člověk (na twitteru má aktuálně 113 tisíc followerů), tak se kolem toho rozhořela debata, která neustále pokračuje. Do této debaty se zapojily takové osobnosti jako je Martin Fowler (asi není nutné představovat, ale zjednodušeně řečeno to je odborník na agilní technologie) a Kent Beck (autor JUnit).
Martin Fowler na svůj blog začal psát řadu článků pro upřesnění terminologie Unit testů a Self Testing Code, které naleznete zde: http://martinfowler.com/
A v neposlední řadě DHH, Martin Fowler a Kent Beck na téma TDD začali publikovat hangouty na YouTube (aktuálně vyšly dvě videa):
Pokud se zajímáte o TDD a celkově o testování aplikací (nejenom pro Javu, ale obecně), pak doporučuji tyto kanály sledovat. Určitě se přitom dozvíte něco nového.
Školení mi pomohlo ujasnit si jak má správně probíhat testování kódu, představilo užitečné knihovny a nástroje. Vše bylo podáno zábavnou formou, takže nebyl problém udržet pozornost. Navíc byl výhodou dostatek
Jedno z nejlepších školení za poslední roky. Kromě seznámení se Springem apod. mě velmi příjemně překvapila hluboká znalost probírané látky a schopnost ji srozumitelně vysvětlit v případě ad hoc dotazů.
Přestože jsem Cčkař, tak jsem se na školení JUnit dozvěděl nové věci. Zejména co se týče metodiky jednotkového testování a některých odborných termínů.